Descriere
Tilt Side Table
The Tilt table plays with the illusion of balance, making it look as though it’s on the verge of tipping over. With its clean, geometric design, Tilt draws strong inspiration from the bold aesthetics of the 1980s. Considerable effort was invested in finding the right weight and balance point to ensure that the table stands as stable as any traditional piece, despite its unconventional form.
Caracteristici
- Two sizes available, great for creating various interesting looking setups. Useful as coffee tables, side tables and plinths. Surface can be slightly uneven and the color may vary slightly due to its unique texture.
Specificatii tehnice
| Brand | NORR11 |
| Colectie | Tilt |
| Categorie | Mese laterale |
| Designer | Kristian Sofus Hansen and Tommy Hyldahl |
| Culoare cadru | Chalk |
| Material | Magnesium Oxide |
| Descriere materiale | Concrete mixed with magnesium oxide |
| Width | 60 cm |
| Height | 50 cm |
| Depth | 35 cm |
| Greutate neta | 17 kg |
| Greutate bruta | 20 kg |
| Tara de origine | CN |
| Cod HS | 94038900 |
| Timp productie | Usual stock items |
| Quickship | Da |
| EAN | 4251501691914 |
| Cod produs | W3TIL31071MGOXCHALNO00000 |
Culorile pot varia usor fata de imaginile afisate, in functie de setarile monitorului.




